Nejsem dost dobrej?Už vás taky někdy přepadla tato pochybnost? Nebo vás snad nepřepadla "někdy", ale doprovází vás stále? Říkáte, že ne? Tak to gratuluji, avšak pozor na Ego. Pojďme se spolu zamyslet, k čemu nám tato pochybnost slouží.

Než začnete číst dále, zopakujte nahlas, pětkrát za sebou větu "Nejsem dost dobrej". Jaké máte pocity? Jak vypadá postoj vašeho těla? Kam směřuje váš pohled?

Co se s vámi děje? Chemický proces v našem těle způsobuje pocity a ty ovládají naše rozhodování. Naše myšlení pak řídí naše chování. Vytváříme si přesvědčení a postoje. Pokud jste přijali toto přesvědčení k sobě samému jako svou životní filozofii, věřím, že dnes a denně překonáváte překážky sami se sebou a nedostatek energie vám brání tvořit něco nového a užívat si radosti.

Moje maminka je silně submisivní člověk, dokáže se omluvit i za to, že dýchá. Do dnešního dne přebíhá přes přechod, aby auto, které je ve vzdálenosti padesáti metrů, nemuselo přibrzdit, protože ona mu překáží. Když jí osloví prodejce s pozvánkou na předváděcí akci, neodmítne. Bohužel, neodmítne ani nákup pro ni nepotřebného zboží. "Vždyť oni se tak snažili, co by si pomysleli..." Je to její životní postoj a mé "výchovné metody" tady zabírají velmi krátkodobě. Dnes je jí 73 let, ve vlnách prožívá deprese, potýká se s Alzheimerem a často pláče. Pláče nad tím, jak byl ten život nespravedlivý, protože s ní každý "zametal". V současné době jí vymýšlím aktivity, které ji zprostředkovávají zážitky, ze kterých alespoň krátkodobě žije v radosti a uspokojení. Tak trochu smutný postoj k životu, který máme možnost si ovlivnit sami. Život podle vzoru "Nejsem dost dobrej!".

Jak přesvědčení vznikají? Základy si přinášíme z dětství, z období, kdy jsme si formovali svou osobnost, ať už vlivem výchovy či vlivem prostředí, ve kterém jsme trávili nejvíce času. Sama jsem ovlivněná výchovou podle vzoru "Nejsem dost dobrej", který mě v průběhu života čas od času provází. Už dávno však nejsem dítě, jsem dospělý člověk, který má možnost svá přesvědčení proaktivně uzpůsobovat ve svůj prospěch. Co tím myslím? Vyzkoušejte malý test. Postavte se, zakloňte hlavu a podívejte se do nebe. Teď řekněte větu "Nejsem dost dobrej". Obyčejně mě napadne otázka: "A proč si to vlastně myslím?", pokud ještě chvíli necháte hlavu zakloněnou, nebe vám odpověď poskytne.

A pokud vám nebe nenapoví, od toho je tady kouč a konzultant, který má ty správné otázky pro vás připravené.

P.S. Ještě malý úkol na doma. Pojďte si pohrát s krásnou češtinou.
Za každým ne počítejte do pěti.

Nejsem dost dobrej.
"Ne.....JSEM DOST DOBREJ!"

Nemám dost energie.
"Ne.....MÁM DOST ENERGIE, PROTOŽE JSEM DOST DOBREJ!"

Nezvládnu tento úkol.
"Ne.....ZVLÁDNU TENTO ÚKOL, PROTOŽE JSEM DOST DOBREJ!"

Nebudu patřit mezi úspěšné.
"Ne.....BUDU PATŘIT MEZI ÚSPĚŠNÉ, PROTOŽE JSEM DOST DOBREJ!"

Nezvládnu jít na obchodní jednání.
"Ne.....ZVLÁDNU JÍT NA OBCHODNÍ JEDNÁNÍ, PROTOŽE JSEM DOST DOBREJ!"

První krok k tomu, abyste otevřeli mysl a položili si další otázku..."Proč si to myslím?"