Davidův recept na úspěch...

Projekt "Jak vyzrát sám nad sebou", který přináší příběhy lidí, jež se stali úspěšnými a jejich cestu životem, přináší další rozhovor! Tentokrát s podnikatelem panem Davidem Kiršem.

Základní charakteristika: David Kirš, 35 let.

David KiršPřed třemi lety jsem jej poprvé zaznamenala na online webináři, když prezentoval postupy v Milionovém impériu. Konkrétně, jak ke svému podnikání využít internet. Viděla jsem mladého, nadšeného muže, který chvílemi rozpačitě, přesto přesvědčivě seznamoval posluchače se svou myšlenkou Email marketingu. V lednu letošního roku jsem společně s Jirkou (pozn. spoluzakladatelem značky GROW UP Academy) navštívila velký seminář Digital Summit v Praze. Viděla jsme sebejistého muže, který se svým týmem zorganizoval akci pro 700 lidí. Muže, který měl odvahu pozvat několik odborníků a společným přístupem předávat zkušenosti a rady účastníkům summitu. David Kirš – mnohými milován, některými kritiky zatracován. Úspěšný podnikatel, který ukazuje svým přístupem a postojem, že mít víru ve svou myšlenku a podnikat kroky k její realizaci, přináší výsledek. Autor Miliónového impéria a EmailAcademy.cz.

Jak sám říká: "Když jsem začínal, nevěděl jsem, že abych v čemkoli uspěl, potřebuji dělat tři věci: Poznat sám sebe, nikdy se nevzdávat a učit se od těch nejlepších na světě." Dnes je to jeho recept na úspěch.

Co se Davide, změnilo ve tvém přístupu k podnikání v rozmezí těchto tří let?

Tři roky stačí k tomu, aby se změnilo vše. Zdánlivě. Byť firma vyrostla zhruba 20x, počet lidí v týmu stejně tak. Přesto mám pocit, když se ohlédnu, že neděláme věci jinak. Jen vědoměji, s větším fokusem, důsledněji a s novými zkušenostmi. Principy prosperujícího byznysu se totiž s historií nemění. Víc přemýšlím o důvěře a hodnotách. Když budujete důvěru a poskytujete hodnotu, prosperujete.
V posledním roce jsem ale osobně významně zpomalil. Zvědomil jsem více své kroky. Mnoho věcí, o kterých jsem dříve snil, jsem si splnil. S tím logicky přijde otázka, co dál? Je fajn vydechnout, aby se člověk mohl pak opět zhluboka nadechnout. Kam mě další nádech dovede, se těším. Moc.

Jak a kdy jsi začal naplňovat své sny?

Milion na účtu vás změní. Dojde vám, že je to skvělé, svobodné, zábavné, ale není to to, co jste skutečně hledali. :) Dnes si pořád ještě myslím, že plně pochopit to lze až ve chvíli, kdy ten milion máte. Do té doby jsem to vnímal jako řečičky a byl si jistý tím, že u mě to bude jinak. Že opravdu to jediné, co mi teď chybí ke štěstí, je pár mega na účtu. Proto také teď pomáhám lidem ty miliony vydělat.
Nikdy jsem o svých snech nepochyboval. Opravdu, uvnitř ne. Šel jsem za nimi někdy oklikou, někdy víc přímo. A úžasné na životě je, že když to děláte a nepřestanete jít, dojdete za nimi.

Jak ses vypořádal s překážkami, které tě v průběhu podnikání potkaly?

Tak, že jsem je viděl jako překážky. Ne jako konečnou. A překážka se obchází, podlézá, přelézá nebo proráží. Nebo také často sama mizí. Když pochopíme, že to vlastně není reálná překážka, ale něco, co nás má něco naučit, nebo také něco, co jsme si sami vymysleli, osvobodíme se od bariér.

Když se pozastavím nad některými kritiky, kteří na internetu shazují tvou fundovanost v oboru marketingu, zajímá mě, jak vnímáš tyto výpady?

Já mám pocit, že to nejsou ani kritici. Jsou to prostě trochu nešťastní lidé. Chtějí se mít dobře, chtějí svůj klid, své peníze, svůj život. A když se jim to nedostává, místo aby převzali zodpovědnost, hledají viníka. Když sami netvoříte, je vaší tvorbou hanění tvorby druhých. Jsem sobě největším kritikem. V mnohém jsem šlápl vedle, dělal jsem chyby, někdy jsem přeháněl, příliš stavěl na penězích a to si vzali lidé do úst. S takovými reakcemi musí podnikatel, který vyčnívá, počítat.

A pokud jde o mou fundovanost. Já nevím. To ať posoudí členové mých programů nebo ti, kteří to, co učím, opravdu dělají. Funguje to. A asi není v Čechách moc dalších lidí, kteří do expertního know-how na internetu dávají měsíčně tolik peněz a času, co já. Na základě teoretických východisek ještě nikdo své podnikání nepostavil. Prodávám své znalosti, zkušenosti, praxi a především to, co dělám já sám a přináší to výsledky.

Jsem vizionář, ne vzorný výkonný ředitel. Znám své talenty a ty rozvíjím. Znám i svá slabá místa a ty zase rozvíjejí mí spolupracovníci. Řídím věci vždy tak, aby fungovaly co nejefektivněji a automatizovaně, aby jednoduše dávaly smysl.

Na druhou stranu dostáváš tisíce děkovných mailů a komentářů od lidí, kteří se nechali inspirovat tvými zkušenostmi a rozjíždějí úspěšně své podnikání. Plníš sály nadšenými posluchači, jsi zván jako kouč a motivátor do různých diskusí a webinářů. Jak prožíváš tento stav popularity? Co ti to dává?

Mé ego to samozřejmě naplňuje. Je také krásné vidět, že za vámi něco zůstává, že inspirace se děje. Když se ohlédnu, těžko tomu také někdy věřit. Ještě před pár lety, o mě nikdo nevěděl. To vše potvrzuje, že možné je vše. Když člověk naslouchá a nechá se vést, dějí se zázraky. Jít svou cestou a dělit se s druhými přináší ovoce, jak je vidět.

Ve svém receptu na úspěch zmiňuješ, že se učíš od těch nejlepších. Kdo jsou tvé vzory?

Inspiruje mě mnoho lidí. Především ti, kteří žijí to, co říkají. Začalo to u Briana Tracyho (www.briantracy.com). Pohled na peníze mi před lety navždy změnil Robert Kyiosaki (www.richdad.com). K tomu, jak jen nepracovat, ale hlavně žít, jsem se prvně inspiroval u Tima Ferrisse (www.4hourblog.com). Jak měnit svoje zvyky a zjednodušovat si život mi ukázal Leo Babauta (www.zenhabits.net). A profesní život mi převrátil Brendon Burchard, který mi také ukázal mou cestu (www.BrendonBurchard.com). Do světa svobodných firem mě uvedl Tomáš Hajzler (www.peoplecomm.cz). Krok za krokem studuju životní filozofie a stále se učím od duchovních mistrů. Mým mistrem, který mi připomíná, že šťastný můžu být, kdykoliv si pomyslím, je teď Vláda Vymětal (www.superkouc.cz). Teď poslouchám hodně Eckharta Tolleho a Dr. Wayne Dyere.

Dost cestuji — průměrně týden v měsíci strávím v zahraničí. Pomáhá mi to se zastavit a dívat se na vše z jiného úhlu. Často se po návratu věci mění. :) Doporučuji!

Mojí ženou je Alice Kirš (www.zenyzenam.cz). S nikým jsem nevyrostl tak, jako s ní. Partnerství je velký dar a příležitost.

Co se ještě toužíš naučit?

Chtěl bych plně pochopit, že každý má svou pravdu. Chci se naučit přestat hledat venku a podívat se plně do sebe. Chci mít odvahu převzít zodpovědnost za vše, čeho jsem součástí.

Mysl nás zaslepuje a je čas začít pracovat i s dalšími částmi nás samých. Současná společnost vytěsnila mnohé z dávných moudrostí. Ale vše má svůj čas. Bohatství, láska, radost a štěstí jsou tady pořád. Pokud si dovolíme opustit myšlenky, které nás od vlastního štěstí vzdalují, uvidíme to jasně.

A co se chci teď naučit? Hrát na bicí, ovládat pár sportů, milovat se hodiny se svou ženou.

Co učíš svou dceru?

Matematiku a čtení :) když děláme úkoly :). V tom dalším mám pocit, že překážím nebo ještě hůře, havaruji. Naučit cokoliv ty dokonalé bytosti, kterými naše děti jsou, je úsměvné. Jděme jim z cesty a milujme je. To bych se rád naučil.

Někteří lidé nemají dost odvahy udělat akční krok k realizaci své myšlenky. Máš pro ně nějaký vzkaz?

Žádná odvaha není třeba. Nedá se nikde koupit, kilo ani tuna. Najděte to, co opravu chcete, co vás fakt bere a co naplní váš život. A pak se na to podívejte, co se s tím dá udělat a jděte za tím. Budete se bát, budete padat, budou vám bránit, bude to možná bolet... No a co! Jděte dál! Strach není nic jiného než myšlenka. Jakmile to rozpoznáte, strach zmizí.